Medal dostępny tylko w naszym sklepie online.
Nazwa "Jaszczurówka" pochodzi od żyjących tu niegdyś salamander plamistych, nazywanych przez górali "jaszczurami".
Kaplicę pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego fundacji rodziny Uznańskich projektował Stanisław Witkiewicz (1851-1915). Pisarz, malarz, historyk sztuki i działacz społeczny. Budowę kaplicy rozpoczęto w roku 1904, a ukończono dwa lata później. Przy realizacji projektu współpracowali: inż. Blacha i miejscowi górale, mistrzowie siekiery i dłuta.
Kaplica jest typowym przykładem stylu zakopiańskiego. Świątynia o widocznej konstrukcji zrębowej opiera się na wysokiej, kamiennej podmurówce. Z przodu posiada arkadowe podcienie. Na dachu krytym gontem umieszczono niewielką wieżyczkę, mieszczącą dzwon. Wnętrze składa się z prostokątnie zamkniętego prezbiterium oraz jednej nawy. Drewniany ołtarz główny przypomina góralską chatę. Wnętrze zdobią witraże projektowane przez S. Witkiewicza przedstawiające M.B. Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy.
W latach 50-tych XX wieku wyposażono kaplicę w dwa ołtarze boczne: Matki Bożej i św. Józefa. Stacje drogi krzyżowej namalował na szkle Jan Jachimiak, a miejscowi górale wyrzeźbili w drewnie dębowym wiszący żyrandol.
W trudnych latach dla kościoła w Polsce (1977-1983) ks. Jan Kowalik, proboszcz parafii na Olczy podjął trud zbierania ofiar, by przeprowadzić kapitalny remont walącej się kaplicy. Dzięki jego wysiłkom ten cenny zabytek został uratowany. Od 1983 r. pieczę nad nią mają księża marianie z Toporowej Cyrhli. Formalnym właścicielem obiektu jest Tatrzański Park Narodowy, na którego terenie kaplica stoi. W jej podziemiach corocznie organizowane są wystawy sztuki ludowej.