Złote Małopolskie

Front side Kopiec Kościuszki w Krakowie Złote MałopolskieBack side of Kopiec Kościuszki w Krakowie Złote Małopolskie
Front side Kopiec Kościuszki w Krakowie Złote MałopolskieBack side of Kopiec Kościuszki w Krakowie Złote Małopolskie
ADDRESS:
Adres:

Kopiec Kościuszki w Krakowie

al. Waszyngtona 1

30-204 Kraków

Tel/fax: 012 425-11-16

www.kopieckosciuszki.pl

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Medale do nabycia przy wejściu głównym, przy kasach!


Jest wiele argumentów za tym, by planując zwiedzanie Krakowa pamiętać o Kopcu Kościuszki i otaczających go XIX-wiecznych zabudowaniach Fortu Kościuszko.

 

Pomnik Tadeusza Kościuszki oraz symbol Niepodległości i walki o Wolność

Krakowski Kopiec Kościuszki jest jednym z „szańców broniących świadomości narodowej Polaków”. Usypany za czasów Wolnego Miasta Krakowa, które było jedynym skrawkiem niepodległej Polski, pozostał do dziś symbolem nadziei Polaków na wolność i niepodległość. Nawet po likwidacji Wolnego Miasta jedna morga wiedeńska ziemi, na której stoi symboliczna Mogiła Naczelnika Insurekcji. pozostała de facto eksterytorialna.

 

Wyjątkowy widok na Kraków

Kopiec nagradza odwiedzających jedną z piękniejszych panoram Krakowa, z widokiem na najbardziej rozpoznawalne obiekty Starego Miasta: m.in.: Wawel, Bazylikę Mariacką, czy Sukiennice, a także na Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Pogórze Wielickie, Beskidy a przy dobrej widoczności również Tatry.

 

Fort 2 "Kościuszko" unikatowy zabytek architektury wojskowej

Dla miłośników dawnych dzieł fortecznych wizyta na Kopcu to możliwość zwiedzenia unikatowego na skalę europejską fortu cytadelowego - przystosowanego do samodzielnej obrony. Okalający Kopiec Fort 2 „Kościuszko” jest jednym z najstarszych zachowanych dzieł Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1850 – 1856. Bronił od zachodu dostępu do rdzenia Twierdzy. w 1854r. dysponował 60 armatami i haubicami oraz 6 możdzierzami, a załoga liczyła 732 żołnierzy i oficerów. Dziś zwiedzając zabytkowe wnętrza fortu można poznać jego historię odwiedzając prezentowaną w Kaponierze Południowej wystawę „Twierdza a Miasto Kraków – 1846-1918”.

 

Lekcja historii i nie tylko...

W zabytkowych wnętrzach Fortu mieści się wiele stałych i czasowych wystaw. Odkryjemy tu bogatą historię Tadeusza Kościuszki, poznamy sekrety Twierdzy Kraków, by chwilę później stanąć "twarzą w twarz" z najwybitniejszymi Polakami, odwiedzając wystawę woskowych figur. Wśród wystaw czasowych nowatorską formą przyciąga m.in. interaktywna wystawa "Żywe Konstrukcje" - na której na własne oczy "widzimy niewidzialne", podglądając, co dzieje się wewnątrz inżynierskich konstrukcji.

Response time: 0.10144209861755