Medale do nabycia z automatu w sklepie muzealnym!
Ośrodek Kultury Morskiej, otwarty w kwietniu 2012 roku, jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce - jako jedyna placówka w kraju w kompleksowy i interaktywny sposób przekazuje wiedzę dotyczącą tematyki morskiej, wykorzystując techniki multimedialne. OKM, mimo współczesnej formy architektonicznej, w której uwagę przykuwają częściowo przeszklone ściany i stropy, nawiązuje do historycznej zabudowy Gdańska.
Jego wielkim atutem jest położenie na pobrzeżu Motławy – na trasie jednego z najpopularniejszych szlaków turystycznych Starówki. Ośrodek przylega bezpośrednio do ceglanej baszty Żurawia i ciągnie się wzdłuż Rybackiego Pobrzeża.
Główną atrakcją OKM jest interaktywna sala "Ludzie-Statki-Porty". W oczy rzuca się tu przede wszystkim ogromny basen ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów. Goście Ośrodka mogą urządzić w nim regaty i sprawdzić, jak najlepiej ustawić żagiel względem wiatru lub próbować delikatnych manewrów na wodzie z użyciem holowników.
Publiczność zwiedzająca ekspozycję pozna także specyfikę pracy w porcie i za pomocą wózka widłowego może załadować do kontenera towary - ryż, kakao, owoce. Z kolei miłośnicy podróży w głąb oceanu zasiądą za sterami batyskafu, aby odbyć wirtualną wycieczkę do leżącego na dnie wraku. To jedyna w Polsce wystawa, na której wejdziemy na pokład mostku kapitańskiego i chwycimy koło sterowe, aby uratować widocznego w oddali (czyli na ekranie LCD) rozbitka.
Na drugim piętrze Ośrodka znajduje się wystawa "Łodzie ludów świata" z bogatą kolekcją łodzi - od eskimoskiego kajaka po wenecką gondolę. Znajdziemy tu 41 jednostek z takich krajów jak Norwegia, Irlandia, Włochy, Kenia, Tanzania, Panama, Bangladesz, Indonezja, Ghana, Wietnam czy Samoa. Większość z nich to dary ludzi morza, przede wszystkim kapitanów i załóg polskich statków, które podczas rejsów od połowy lat 60. do końca lat 80. pozyskiwały te cenne obiekty i przywoziły je do Polski. Eksponowanym łodziom towarzyszą fotografie terenów, gdzie były lub są do dziś używane. Opisy warunków etnograficznych, geograficznych czy socjologicznych oraz historia i budowa jednostek zostały zaprezentowane w sześciu kioskach multimedialnych. Można tam odnaleźć ponad 1000 zdjęć i filmów.
Trzecie piętro to przestrzeń przygotowana na
ekspozycje czasowe.
Na IV piętrze OKM funkcjonuje restauracja z tarasem, skąd rozciąga się widok na Wyspę Spichrzów i główną siedzibę NMM oraz s.s. "Sołdka". Tam także ulokowano salę konferencyjną, mogącą pomieścić do 100 osób.
Na uwagę zasługuje także historia parceli zajmowanej przez OKM. Jej losy są niepodzielnie związane z sąsiadującym Żurawiem. Widoczny na XVII- i XVIII-wiecznych rycinach, przylegający do Żurawia, budynek pełnił początkowo rolę spichlerza. Miał spadzisty dach i bryłą nawiązywał do wielu mu podobnych magazynów portowych, które na przeciwległym brzegu rzeki zapełniały Wyspę Spichrzów. XIX-wieczne zdjęcia ukazują zmianę wyglądu. Dach stał się bardziej płaski, a okna powiększono, bowiem budynek przeznaczono na cele mieszkalne. Podczas II wojny światowej został zniszczony i w latach 50. zbudowano tu kotłownię miejską. W 1977 r. gmach przejęło Narodowe Muzeum Morskie, które przebudowało wnętrza, adaptując je na cele biurowe, magazynowe i wystawiennicze. Przez ponad 30 lat ten oddział nazywany był Składem Kolonialnym, w nawiązaniu do dawnej funkcji.