Medale do nabycia wewnątrz kościoła!
Kościół p.w. NMP jest usytuowany we wschodniej części wyspy Piasek. Pierwszy kościół został tu wzniesiony ok. 1148 r. Fundatorami byli Maria Włostowicowa z synem Świętosławem. W 2. poł. XIII w. wybudowano murowany klasztor, zaś ok. 1334 r. rozpoczęto budowę gotyckiego kościoła, którego prezbiterium z ołtarzem głównym i ołtarzami bocznymi poświęcono w 1369 r. Południową wieżę oraz kaplicę św. Szymona i Judy (obecnie św. Jana Nepomucena) ukończono w 1439 r. W kolejnych wiekach dobudowane zostały kaplice św. Andrzeja w 1683 r. (obecnie św. Krzyża) i św. Rodziny (w latach 1724 – 1735). Gdy w 1810 r. klasztor sekularyzowano, urządzono w nim bibliotekę oraz muzea. W 1945 r. kościół oraz klasztor zostały znacznie zniszczone. Budynek odbudowano w latach 1956 – 1959.
Jest to świątynia wzniesiona z cegły z użyciem kamienia w partii fundamentowej i detalach, halowa, trójnawowa. Od południa mieści się zakrystia, od północy cztery kaplice, a od zachodu dwie wieże kryte czterospadowymi dachami. Elewacje kaplic są tynkowane. Kościół nakryty jest dachem dwuspadowym, kaplice św. Jana Nepomucena i św. Rodziny oraz kruchta dachem pulpitowym, a kaplica św. Krzyża - kopułą.
Zabytkowe wyposażenie i wystrój kościoła zostały w większości zniszczone w 1945 r. Z pierwotnej świątyni pozostał romański tympanon fundacyjny z XII w. umieszczony obecnie nad wejściem do zakrystii. To wyposażenie, które znajduje się w świątyni obecnie, przeniesiono w dużej części z innych obiektów. Ołtarz główny w formie pentaptyku Maryjnego z ok. 1500 r. przeniesiony został z Biblioteki Uniwersyteckiej. Ołtarze boczne - m.in. z wrocławskich Stabłowic, a także z Lubania, Osetna koło Góry, Witkowa koło Szprotawy, Mirocina Średniego koło Kożuchowa, Chrobrowa koło Żagania i Pogwizdowa koło Jawora.
W kaplicy w przyziemiu zachodniego skrzydła budynku poklasztornego, dostępnej z południowej nawy kościoła wystawiona jest ruchoma szopka, przyciągająca przez cały rok turystów, a zwłaszcza najmłodszych.
Stworzył ją nieżyjący już ks. Kazimierz Błaszczyk, duszpasterz głuchoniemych i niewidomych. Pierwszą ruchomą stajenkę stworzył w 1967 roku z myślą o niesłyszących i niedowidzących dzieciach. Co roku dodawał do niej nowe figurki, zabawki i lalki. Oprócz klasycznych figurek pasterzy czy zwierząt, możemy tu zobaczyć mnóstwo zabawek. Gdy gaśnie światło i zapalają się światełka szopki, w ruch idą figurki w strojach ludowych, karuzele i wiatraki, a wokół nich pędzi elektryczna kolejka, kręcą się wiatraki, Myszka Miki wybija rytm na talerzach. Jest nawet Kaczor Donald i inni bohaterowie kreskówek dla dzieci.