Medale do nabycia na dziedzińcu, po prawej stronie!
Widoczny już z daleka Golubski Zamek wkomponowany jest w niezwykle malowniczy krajobraz – rezultat erozyjnej działalności przepływającej meandrami przez Golub-Dobrzyń rzeki Drwęcy. Starannie utrzymane otoczenie zamku – wysoka zielona skarpa, na której wznosi się budowla, znajdująca się w pobliżu zadbana Dolina Kasztelana (z zabytkowym parkiem) i rozłożone u stóp wzgórza miasto z historyczną zabudową i fragmentami średniowiecznych murów – podkreślają piękno górującej nad okolicą rezydencji.
Każdy, kto zamierza zwiedzić Zamek Golubski, zanim przekroczy zamkową bramę i wejdzie na dziedziniec, koniecznie powinien najpierw stanąć na znajdującej się obok zamku platformie widokowej (będącej pozostałością po fundamentach narożnej baszty zamku średniego), aby ogarnąć wzrokiem panoramę miasta z wijącą się wstęgą pobłyskującej srebrzyście rzeki.
Nacieszywszy oczy wspaniałym widokiem, poświęćmy potem chwilę na przyjrzenie się charakterystycznej sylwetce budowli – jednego z piękniejszych zamków Polski Północnej. Należy bowiem pamiętać, że Zamek ma kilkusetletnią historię i przez setki lat odciskały na nim swe piętno kolejne – zazwyczaj burzliwe – epoki, następujący po sobie gospodarze zamku i podejmowane przez nich przebudowy. Obecnie najbardziej rzuca się w oczy zachowany gotycko-renesansowy charakter zamku, widoczny również wewnątrz jego murów.